Çatılarda iki çeşit oluk sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan biri çatıdan çıkıntı yaparak oluşturulan çatı oluğudur. İkincisi ise betonarme olarak yapılan genişliği 30 cm civarında olan gizli deredir.

Geleneksel malzemelerle yapılan gizli dereler kısa sürede sorun çıkarmaya başlamaktadır. Bu sorunların sebebi ise kullanıla malzemelerin mevsimsel ısı farklarına ve deformasyona dayanıklılığının düşük olmasıdır. Bu sorunlar şu şekillerde olmaktadır:

  • Gizli dere bina yüzeyinden iç kısımda bulunmaktaysa dairelerin tavan ve duvarlarına su sızması.

  • Gizli dere bina yüzeyinin dış kısmında ise, yıpranma sonucu kopan parçaların aşağıya düşerek, arabalara zarar vermesi, yoldan geçen insanlara düşmesi sonucu ise yaralanma ve ölümlere sebep olması.

Çatı izolasyonu işleminin bir alt kolu sayılabilecek gizli dere izolasyonu işlemini farkedildikten sonra kısa süre içinde yaptırarak bu olumsuz durumları yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Modern, dayanıklı malzeme ve yöntemlere yaptığımız işlemler sizi uzun yıllar boyunca bahsettiğimiz sorunlarla uğraşmaktan kurtaracaktır.

Binanızda gizli dere sorunu olup olmadığına dair kontrolleri yaptırmak veya gizli dere izolasyonu yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.